• info@somnus.com.tr
  • Fahrettin Kerim Gökay Cad. Dr. Mithat Süer Sokak No:1 Ak Apartmanı Daire:14 Kadıköy / İSTANBUL

Uyku Testi İstanbul

Uyku testi nasıl yapılıyor?

Uyku tetkiki gece uykusu sırasında yapılan bir tetkiktir. Uyku evreleri, solunum, oksijen düzeyi, kas aktivitesi, horlama, vücut pozisyonu ve kalp ritmini değerlendirebilmek için hastanın başına ve vücuduna farklı elektrotlar yerleştirilir. Bu elektrotların yerleştirlmesi sonrasında hasta yatağına alınır ve kayıt başlatılır. Tüm gece boyunca hastanın kayıtları ve video görüntüleri uyku teknisyeni tarafından takip edilir. Ortalama 7-8 saat süreyle kayıt alınır, hastanın durumunu net olarak değerlendirebilmek için kayıt yapılan sürenin en az 4 saatinin uykuda geçmesi önemlidir.

 

Uyku laboratuvarında sadece apneli hastalar mı yatıyor?

Uyku ile ilişkili 85’in üzerinde uyku hastalığı bulunmaktadır. Uykuda yürüme, gece terörü, uykuda yemek yeme, uykuda periyodik bacak hareketleri sendromu, rüya uykusu davranış bozukluğu bu hastalıklardan bazılarıdır. Bu hastalıkların tanısı için de uyku testine ihtiyaç bulunmaktadır. Epilepsi hastalarında tanıyı desteklemek için de uyku laboratuarlarında EEG adı verilen beyin elektrik kayıtlaması yapılmaktadır. 

 

Her hastaya standart işlem mi yapılıyor?

Uyku kayıtlamalarında belirli bir standart olmakla birlikte hastanın şikayetlerine göre farklı elektrotlar kullanılarak kayıtlamalar yapılabilmektedir. Örneğin diş gıcırdatması olan bir hastada çene eklemine, kas aktivitesi ölçen elektrot yerleştirilmesi ya da uyurgezerliği olan bir hastada epilepsi ayırıcı tanısı için başa yerleştirilen elektrotların sayısının arttırılması gerekebilmektedir. 

 

Hastalar ilaçla mı uyutuluyor? 

Uyku laboratuarlarında yapılan kayıtlarda kişinin evdeki uykusu taklit edilmeye çalışılmaktadır. Dolayısıyla laboratuarda hastaya uyuması için ilaç vermek, uykunun yapısal elemanlarında ve bazen solunum verilerinde değişikliğe yol açabileceğinden ilaç kullanmak uygun değildir. İlaçsız, doğal uyku kaydı yapılmaktadır.

 

ONLINE RANDEVU FORMU

0 216 411 01 33